نقش لگوها در رشد همه جانبه کودک

3742112

لِگُو معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. ساختمان اجزای لگو به طریقی است که از متصل کردن قطعات به یکدیگر شکل مورد نظر به دست می‌آید. لگو معمولاً در اندازه‌ها و فرم‌های گوناگون ساخته می‌شود. در این بازی، کودک معمولاً باید دقایق بسیاری را صرف ساختن شی مورد نظر کند. البته اهمیت این بازی در این است که یادگیری کودک هیچ وقت جنبه تکراری و خسته کننده پیدا نمی‌کند و به وسیله قطعات لگو می‌توان اشکال مختلف و جدید درست کرد. قطعات آن به سهولت روی هم سوار می‌شوند و به آسانی شکل می‌گیرند، به همین دلیل مورد توجه و علاقه کودکان بوده و می‌توانند هر روز چیز جدیدی بسازند و از آن لذت ببرند.

نحوه ارائه لگو به کودک

با توجه به سن کودک قطعات مناسب را در اختیار وی قرار می‌دهیم. هرچه سن کودک کمتر باشد بایستی قطعات محدودتر و اندازه آن بزرگتر باشد. در سن دو سالگی به دلیل اینکه انگشتان و مچ دست کودک مهارت چندانی ندارد این وسایل باید بزرگ باشد تا کودک خسته و مأیوس نشود. ابتدا کودک را با رنگ لگو آشنا می‌کنیم؛ مثلاً از او می‌خواهیم قطعات سفید، قرمز، آبی را جدا کند، قطعات هم شکل را جدا کند و کنار بگذارد و ستونهایی از قطعات هم رنگ یا هم شکل بسازد.

طریقه استفاده از هر قطعه را به کودک یاد می‌دهیم، سپس قطعات بزرگتر مثل در، پنجره، چرخ ماشین، نرده و … را به وی داده و طرز کار و چگونگی استفاده را به وی می‌آموزیم، سپس کودک را آزاد می‌گذاریم به بازی دلخواه خود ادامه دهد. زمانی که کودک مشغول ساختن چیزی است از او سوالاتی درباره ساخته‌اش می‌کنیم؛ مثلاً کودکی که قطار ساخته است از او می‌پرسیم انواع قطارها را نام ببرد، قطار با ماشین چه تفاوتی دارد، قطار برای سوخت چه چیزی مصرف می‌کند و … در بعضی موارد کودک پیشرفتی را نشان نمی‌دهد و قطعات را بدون هدف روی هم می‌گذارد در این حالت می‌توان به طور غیر مستقیم به وی ایده داد تا جایی که خود قادر به بازی شود.

اهداف و فواید لگوها

 • سبب رشد و هماهنگی مهارت‌های بدنی و ارتباطات فضایی می‌شود.
 • به هنگام بازی تصورات و تخیلات کودک تحریک می‌شود.
 • موجب پرورش عضلات ظریف انگشتان و مچ دست می‌شود.
 • مفاهیمی‌مانند «جلو»، «عقب»، «زیر»، «روی»، «داخل»، «خارج» می‌تواند با استفاده از یک تصویر نمایشی و خانه‌ای ساخته شده با لگوها به کودکان آموزش داده شود.
 • دستورات ساده‌ای مانند «عروسک یا سرباز را در جلوی خانه بگذار» یا «آن‌ها را پشت خانه قرار بده» کودک را به یادگیری این مفاهیم بر می‌انگیزاند.
 • پرورش قدرت بیان و داستان‌سازی: وقتی کودک شروع به ساختن می‌کند، داستان‌سازی می‌کند، لغات جدید یاد می‌گیرد، جمله‌سازی می‌کند و در نتیجه قدرت بیانش پرورش می‌یابد.
 • کودک با لگوها چیزی می‌سازد، آن را مشاهده می‌کند و هر زمانی که دوست داشت آن را بدون ترس و واهمه خراب می‌کند، چون کودک در ساختن و خراب کردن آزادی عمل دارد احساس خستگی نمی‌کند.
 • اشکال هندسی را می‌تواند با بعضی از لگوها بسازد و از این طریق پی به مفاهیم هندسی می‌برد. چون لگوها در رنگ‌های مختلف تهیه شده‌اند می‌تواند کودکان را در شناسایی و آموزش رنگ‌ها یاری دهد.
 • وقتی کودک در اتصال قطعات موفق می‌شود و چیزی می‌سازد، احساس غرور و پیروزی می‌کند که در اعتماد به نفس کودک بسیار موثر است. کودک در نتیجه اتصال قطعات و خراب کردن آن با مفاهیم تجزیه و ترکیب اجسام بیشتر آشنا می‌شود.
 • نکته با اهمیت در لگو این است که یادگیری و کار کودک جنبه تکراری و خسته کننده پیدا نمی‌کند و به وسیله مهره‌های لگو هر بار می‌تواند شکل جدیدی درست کند.
 • زمینه تطابق و هماهنگی چشم و دست را فراهم می‌آورد. زمینه همکاری و رشد مهارت‌های اجتماعی کودک را گسترش می‌دهد.
 • همه کودکان به تناسب سن و هوش می‌توانند از این اسباب‌بازی استفاده کنند، کودک باهوش یک ساختمان پیچیده می‌سازد و کودک با بهره هوشی پایین‌تر ممکن است با قرار دادن چند قطعه لگو بر روی یکدیگر برج یا ساختمان ساده بسازد.
 • کودک دست به خلاقیت و ابتکار می‌زند و چیزهای جدید می‌سازد که در رشد خلاقیت و توانایی‌‌‌های ذهنی او موثر است. به قدرت تفکر منظم و سازماندهی کودک کمک می‌کند.
 • اگر کودک به طور ناگهانی پایش را روی لگو بگذارد به راحتی نمی‌شکند و خراب نمی‌شود. از طریق بازی با لگوها کودک کثیف نمی‌شود و به همین دلیل والدین کودکان را به طرف این گونه بازی‌ها تشویق می‌کنند.

رعایت نکات ایمنی در تهیه لگو

 • کودکان خردسال (سه سال به پایین) لگوهایی با قطعات بزرگ خریداری شود چون کودک تا سه سالگی اشیا را از طریق دهان آزمایش می‌کند و ممکن است لگوهایی که کوچک باشد توسط کودک بلعیده شود.
 • ترکیبات به کار رفته در اسباب‌بازی‌ها به دلیل حساسیت مصرف کنندگان باید از مواد درجه یک و مرغوب باشد. متأسفانه بعضی از اسباب‌بازی فروشی ها، پلاستیک فروشی ها، خرازی‌ها، اسباب‌بازی‌هایی (لگوها، عروسک، ماشین و …) را در معرض فروش گذاشته اند که از مواد بازیافتنی و کهنه می‌باشد که احتمال انتقال بعضی از بیماریها توسط این اسباب‌بازی‌ها زیاد است.
 • رنگهایی که در ساخت لگوها استفاده می‌شود بهتر است زیر نظر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور باشد چون ثابت شده است که رنگ‌های شیمیایی در دراز‌ مدت عوارض خطرناکی همچون ناراحتی‌‌‌های کبدی، تنفسی و مسمومیت‌های خطرناک را در پی خواهند داشت.

منبع مطلب:

https://hawzah.net/fa/Magazine/View/3992/4121/25082/نقش-لِگوها-در-رشد-همه-جانبه-کودک?SID=194357

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *